niedziela, 11 grudnia 2011

Spotkanie autorskie z Joanną Olech

Spotkanie z autorką
8.12.11 wybraliśmy się do biblioteki miejskiej na spotkanie z autorką książek dla dzieci panią Joanną Olech.
Pani Joanna mile nas powitała. Spotkanie zaczęła od pytania, czy trzeba ukończyć jakąś specjalną szkołę, aby zostać pisarzem. Zdania były podzielone. Jedni twierdzili, że tak, drudzy, że nie. Wtedy Pani spytała, jaka to musi być szkoła. Nikt nie wiedział. Pani przyznała w końcu, że było to podchwytliwe pytanie, bo przecież nikt nie musi kończyć jakiejś konkretnej szkoły, żeby pisać książki. Powiedziała też, że sama została pisarką przez czysty przypadek.
Pierwszą książką pani Joanny była „Dynastia Miziołków”. Autorka zdradziła, że pisząc tę zabawną powieść wzorowała się na własnej rodzinie. Pani Olech przeczytała nam kawałek tej książki. Wszystkich zaciekawiła. Następnie spośród trzech chłopców wybieraliśmy tego, który jest najbardziej podobny do Miziołka. Zadanie było ciekawe, bo w książce nie ma dokładnego opisu bohatera. Sami decydowaliśmy, który kandydat najlepiej pasuje do tej roli.
Potem odbyły się najróżniejsze konkursy. Najlepszy był, kiedy Pani przeczytała kawałek innej książki, „Pompon w rodzinie Fisiów” i wybrała trzy osoby. Ich zadaniem było odgadnięcie, co stanie się dalej. Oprócz tego zadania były inne, sprawdzające naszą znajomość tekstów autorki.
Mieliśmy również możliwość zadawania pytań pani Olech. Chętnych było wielu i pytania padły najróżniejsze . Ja także otrzymałam odpowiedź na swoje i wiem już, dlaczego Pompon jest zielony.
W trakcie spotkania można było nabyć książki autorki . Na zakończenie Pani Olech rozdawała autografy. Zdobycie wpisu od autora w jego książce uważam za niezastąpione.
Oczywiście, nie zabrakło wspólnego zdjęcia naszej grupy z panią Joanną Olech. Było to miłe zakończenie spotkania. Chętnie wzięłabym udział w kolejnym.

Marta

środa, 7 grudnia 2011

Sprawozdanie z debaty szkolnej


7.12.2011r. w naszej szkole odbyła się debata o kodeksie 2.0, w której uczestniczyli przedstawiciele klas I-VI. Zebrało się na niej również wielu nauczycieli i pani dyrektor. Debatę rozpoczęła pani koordynator szkolnego programu Szkoły z klasą 2.0, która serdecznie przywitała zgromadzonych i przedstawiła cel spotkania. Na początku pani Aleksandra Terlecka, zaprezentowała nam wyniki szkolnej ankiety o kodeksie 2.0, którą uczniowie wypełniali on-line. Po tym koordynator, pani D. Chwastek zaprosiła przedstawicieli klas, żeby zaprezentowali swoje propozycje  zmian w kodeksie.
Wypowiedziało się wielu uczniów klas od I-VI. Po prezentacjach zmian, pani dyrektor zauważyła, że w każdej z prezentacji klasy chciałyby zmienić punkt dotyczący przynoszenia telefonów do szkoły. Pani Chwastek rozpoczęła dyskusję, w której aktywni byli zarówno nauczyciele jak i uczniowie. Większość z nas przyjęła argumenty nauczycieli oraz pani dyrektor i zdecydowaliśmy, że ten punkt nie powinien ulec zmianie, bo jest zapisany w najlepszej z możliwych wersji. Potem każda z kilkuosobowych grup zapisała na kartce punkty, które według nich są poprawne i przestrzegane, a na drugiej kartce zapisaliśmy punkty nieprzestrzegane i niejasne dla uczniów. Z kolei nastąpiły krótkie prezentacje wypracowanych przez zespoły stanowisk. Okazało się, ze musimy zmienić pkt 3 i pkt 5.
Pani koordynator podziękowała za udział w debacie i oficjalne uznała ją za zakończoną.


Kamil

wtorek, 6 grudnia 2011

Moje zdanie o kodeksie 2.0

Myślę że kodeks jest bardzo dobry. Jedynie mam wątpliwości do osób, które nie przestrzegają 1. punktu. Większość uczniów w naszej szkole nosi i używa telefony komórkowe. Każdy przecież może powiedzieć, że jest sytuacja wyjątkowa, chociaż to wbrew prawdzie. Poza tym nie sądzę, żeby potrzebny był dodatkowy punkt w kodeksie.

Maks

sobota, 3 grudnia 2011

Moje zdanie o kodeksie naszej szkoły

Kodeks 2.0

1. W szkole nie używamy telefonów komórkowych, poza sytuacjami wyjątkowymi.
2. Za zgodą nauczycieli możemy się z nimi komunikować drogą elektroniczną.
3. Z informacji w Internecie korzystamy samodzielnie i krytycznie.
4. Chronimy swoje dane osobowe, wizerunek swój oraz innych osób.
5. Przestrzegamy regulaminów serwisów internetowych i nie łamiemy prawa.
6. Poznajemy netykietę i jej przestrzegamy.
7. Wypowiadając się w sieci, ćwiczymy umiejętność poprawnego pisania.

Uważam, że pierwszy punkt naszego kodeksu nie jest przestrzegany. Bardzo wielu uczniów przynosi telefony komórkowe i korzysta z nich bez wyraźnej potrzeby. Po za tym każdy może sobie powiedzieć, że jest w wyjątkowej sytuacji i dlatego ma w szkole telefon. Myślę, że w kodeksie powinna być też wzmianka o tym, że można nosić odtwarzacze mp3 do szkoły żeby móc posłuchać muzyki.

Ania

niedziela, 20 listopada 2011

Tydzień konkursowy

Kończy się tydzień podczas którego odbywały się szkolne etapy Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych. Podczas wszystkich konkursów odczuwałam duży stres, który dopiero po pewnym czasie mijał. Jak już zapewne wiecie przeszłam z języka polskiego. W matematyce nie poszczęściło mi się. Będę miała więcej czasu na przygotowanie się do konkursu z polskiego.
Gratuluję wszystkim, którzy przeszli do następnych etapów konkurów! ;)

Ania

środa, 16 listopada 2011

Już po konkursie

Wczoraj odbył się pierwszy etap Wojewódzkiego Konkursu z Języka Polskiego. Gdy dostałam test byłam strasznie zestresowana. Rozwiązywałam zadania w napięciu. Bałam się, że mi się nie uda. Gdy znajdowałam zadania, które były dla mnie trudne, stresowałam się jeszcze bardziej. Po napisaniu testu odetchnęłam, jednak wciąż miałam mieszane uczucia. Miałam nadzieję, że przejdę, ale martwiłam się, że popełniłam dużo błędów w najłatwiejszych zadaniach.
Wieczorem pisałam z panią polonistką i okazało się, że... Przeszłam! Wszyscy z kółka przeszli. Gratulacje dla pozostałych!

Ania

wtorek, 15 listopada 2011

Nerwowy wtorek


Dziś odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu z Języka Polskiego. Z naszej klasy przystąpiło do niego pięć osób. Wśród nich byłam ja. Przed konkursem i w czasie jego trwania czułam duże napięcie. Przez godzinę pracowałam w skupieniu. Myślałam tylko o zadaniach, przypominały mi się wszystkie informacje zdobyte na kółku. Po oddaniu testu odetchnęłam, ale napięcie nie zniknęło. W głowie kłębiły się myśli. Zastanawiałam się, ile zadań rozwiązałam prawidłowo. Rozmowy z kolegami nie przyniosły ulgi. Wręcz przeciwnie - pojawiły się nowe wątpliwości. Po powrocie do domu spokojnie przeanalizowałam swoje odpowiedzi. Zaczęła kiełkować nadzieja, że jednak nie wypadłam najgorzej. Postanowiłam upewnić się, więc włączyłam komputer i skontaktowałam się z naszą polonistką. Zestresowana pisałam w tempie żółwia. Pani długo trzymała mnie w napięciu. W końcu dowiedziałam się, że przeszłam do kolejnego etapu! Kamień spadł mi z serca. Nie posiadając się z radości, zadzwoniłam do Anki, która też przeszła.
Nareszcie przede mną spokojna noc.
Marta:)

Wrażenia pokonkursowe

Dzisiaj odbył się pierwszy etap Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z języka polskiego. Jestem zadowolona, ponieważ test nie był aż tak trudny jak myślałam. Na początku zjadał mnie stres, lecz gdy uświadomiłam sobie, jakie to dla mnie ważne, zaczęłam się skupiać. Najgorzej było mi oddać test w ręce polonistki, bo do głowy przychodziły mi myśli, czy to na pewno ta odpowiedź lub czy czegoś jeszcze nie poprawić. Z sali wyszłam przerażona. Dopiero teraz wiem, że zrobiłam, co mogłam. Uczyłam się i to właśnie dzięki temu przeszłam do II etapu. ;) Mam nadzieję, że Ania, Marta, Kamil i Maks także przeszli.

Sara

czwartek, 10 listopada 2011

środa, 9 listopada 2011

Konkurs już niedługo!

Dzisiaj na kółku omawialiśmy zdanie złożone i przypominaliśmy zdanie pojedyncze. Niektórzy muszą jeszcze trochę nad tym popracować. Konkurs już we wtorek, więc trzeba się dobrze przygotować. Mam nadzieję, że wszyscy przejdziemy.

Ania

wtorek, 8 listopada 2011

Szkoła z klasą 2.0


Niedawno nasza szkoła przystąpiła do drugiej edycji Szkoły z klasą 2.0.
Chcemy skorzystać z tego programu, ponieważ nauczymy się rozsądnego i odpowiedzialnego korzystania z  internetu. 
Na stronie  Centrum Edukacji Obywatelskiej możemy zakładać i prowadzić własne blogi na temat TIK - technologii informacyjno - komunikacyjnych.

Serdecznie zachęcamy do udziału w programie Szkoła z klasą 2.0.
                                                                                                                 
                                                                                                                                  Larysa 

niedziela, 30 października 2011

Przydatne książki

Pani polonistka pożyczyła w tym tygodniu osobom, które idą na konkurs książki:
"Mów i pisz po polsku" Jadwigi Kowalikowej i Urszuli Żydek-Bednarczuk,
"Polszczyzna płata nam figle. Poradnik językowy dla każdego pod redakcją Jerzego Podrackiego."
Polecam te książki osobom przygotowującym się do konkursu ;)

Ania

środa, 26 października 2011

Dzisiejsze eliminacje

Na dzisiejszym kółku rozwiązywaliśmy testy  eliminacyjne, w wyniku których zapadły wspólne ustalenia, kto bierze udział w konkursie z języka polskiego. Eliminacje przeszły: Ania, Marta, Maks i Sara. Kosin ma czas na podjęcie decyzji do jutra. Gratuluję i życzę powodzenia ;)
                                                                                                       Jowita

wtorek, 25 października 2011

Zmiana

Ostatnio miałam problemy z zalogowaniem się na bloga. Musiałam założyć nowe konto Google, dlatego teraz moje posty na blogu będą podpisanie jako "Ania", a nie "Anka".

Ania

sobota, 22 października 2011

Przydatne linki

Proszę zapoznać się ze stronami zamieszczonymi w Przydatnych linkach i wyrazić swoją opinię w komentarzu.
Przygotowującym się do konkursu szczególnie polecam stronę konkursu "Słowo daję", gdzie znajdziecie testy językowe.

środa, 12 października 2011

Postanowienie

Rozpoczęliśmy tworzenie naszego bloga troszkę po omacku. Początkowo umieszczaliśmy wszystkie posty na głównej stronie, potem zaczęliśmy tworzyć strony i przenieśliśmy kilka pierwszych wpisów. Zdecydowaliśmy o utworzeniu kilku stron (widoczne z prawej strony), które będą porządkowały materiał. Postaramy się o porządek na blogu. Strony będą systematycznie uzupełniane, w miarę jak będziemy powtarzać znany już materiał, a także zdobywać nowe wiadomości. Posty na stronie głównej będą związane z bieżącymi zadaniami i sposobami naszego uczenia się. Będą swoistą kroniką naszych działań.
                                                                                                                     Jowita

Co robiliśmy na kółku?

Dzisiaj na kółku polonistycznym korzystaliśmy z internetu - wyszukiwarek i bloga. Czytaliśmy regulamin Konkursu Kuratora Oświaty i przeglądaliśmy stronę konkursu Słowo daję.
Link do regulaminu konkursu KO znajduje się tutaj
Link do strony głównej konkursu Słowo daję znajduje się tutaj
Mam nadzieję, że linki okażą się przydatne ;)
Uczyliśmy się też korzystać z bloga, przeglądając go od wewnątrz i wymieniając doświadczenia na podstawie dotychczasowych prób tworzenia postów i stron. Powzięliśmy też pewne decyzje co do wyglądu naszego bloga.




Ania

czwartek, 6 października 2011

Artykuł

Artykuł to wyraz pochodzący z łaciny (articulus-część, odcinek).  Jest to gatunek publicystyczny. Stanowi wypowiedź o wyraźnie zarysowanym temacie. Najczęściej autor chce w nim przedstawić pewien problem, uzasadniając go argumentami, faktami i stanowiskami innych osób. Uzasadnia i rozwija w nim określone wcześniej tezy. Artykuły zamieszczane w gazetach są często tylko deklaracją założeń redakcji lub instytucji. Niekiedy miano artykułu jest też nadawane różnym esejom.

15 złotych zasad, które mogą pomóc w pisaniu artykułów znajdziecie tutaj


Źródło
Stanisława Jaworski, Słownik szkolny. Terminy literackie. Wydawnictwo...?

Kamil

niedziela, 2 października 2011

Akcent

Akcent - silniejszy nacisk na część wyrazu (sylabę). W języku polskim akcent pada na 2 sylabę od końca.
Wyjątki
3 sylaba od końca:
- 3os., lmn., tryb przypuszczający
- w wyrazach zapożyczonych z końcówką -yka, -ika
- liczebniki 400 - 900
4 sylaba od końca:
- 1,2os., lmn., tryb przypuszczjacy
Marta

Recenzja książki

,,Nieznane przygody Mikołajka"

Ostatnio szukałem ciekawej i humorystycznej książki. I co, w końcu znalazłem. Jest to książka Rene Goscinnego pt.,,Nieznane przygody Mikołajka". Ilustracje wykonał do niej Jean-Jacques Sempe. W 2009 roku ukazał się film na podstawie książki. Książka jest zbiorem opowiadań, które do tej pory nie były znane nikomu. Odnalazła je córka Goscinnego w jego prywatnych zbiorach. Głównym bohaterem jest kilkuletni chłopiec Mikołajek, który mieszka z rodzicami we Francji, chodzi do szkoły i ma paczkę kolegów. Należą do niej:Alcest, Gotfryd, Euzebiusz, Rufus, Maksencjusz, Kleofas i Joachim. Wszyscy chodzą do jednej klasy, a ich nauczycielka jest bardzo miła i często pomaga swoim podopiecznym. Do klasy chodzi również Ananiasz, który jest najlepszym uczniem w klasie, jest też pupilkiem pani. Uczniami na przerwie opiekuje się ,,Rosół". Chłopcy mówią tak na niego, ponieważ zawsze mówi, żeby spoglądać mu w oczy a na rosole pływają oka. W pierwszym rozdziale tata Mikołaja jak co roku w Wielkanoc maluje jajka. Wychodzi mu to nieco niezdarnie, więc by nie ubrudzić salonu przenosi się na strych. W międzyczasie do Mikołaja przychodzą koledzy. Kiedy tata kończy pracę, chowa jajka w wysokiej trawie w ogrodzie, a gdy nadchodzi czas na szukanie jajek Mikołaj oświadcza tacie, że schował w trawie też jego zegarek. Jeśli chcecie dowiedzieć się jak zakończył się ten rozdział i jak potoczyły się dalej losy Mikołajka w tej książce musicie koniecznie ją przeczytać.

Kamil

poniedziałek, 26 września 2011

Córka Czarownic


Chciałabym zachęcić do przeczytania książki autorstwa Doroty Terakowskiej pt.: „Córka Czarownic”.
Książka została napisana „dla młodzieży do lat 98”. To lektura dla miłośników fantasty. Opowiada o Wielkim Królestwie, Pieśni Jedynej i Luelle – głównej bohaterce. Innymi bohaterami są: cztery Czarownice, Ajok, Urgh I, Urgh XIII i Pustelnik. Akcja jest osnuta mgiełką tajemnicy i magii. Rozgrywa się w Wielkim Królestwie w nieokreślonym czasie.
W pierwszym rozdziale poznajemy Małą – dziewczynkę bez imienia, którą opiekuje się Stara Kobieta. Mieszkają one w Wielkim Królestwie podbitym przez Najeźdźców. Pewnego dnia w wiosce pojawiają się Najeźdźcy, a Kobieta i Dziecko w pośpiechu opuszczają swą siedzibę. Rozpoczyna się pościg i… Nie zdradzę Wam, co było dalej.
Książka bardzo mi się podobała, gdyż uwielbiam powieści fantastyczne z czarownicami i czarami. Jest w niej dużo zwrotów akcji i niebezpieczeństw czyhających na bohaterów.
Książka w 1994 roku została wpisana na Listę Honorową Hansa Christiana Andersena.
Gorąco zachęcam do przeczytania tej wspaniałej opowieści.
                                                                                                  Marta

sobota, 10 września 2011

Zaczynamy

Ten blog będzie prowadzony przez uczniów klasy VI c w ramach koła polonistycznego. Skupiać się będzie głównie wokół spraw językowych. Wszelkie opracowane materiały będą umieszczane w odpowiednich zakładkach. Każdy materiał powinien być podpisany imieniem.
Na razie blog widoczny będzie tylko dla jego autorów.